Zakup domku drewnianego na działkę – rekreacyjną czy też większą i dającą szersze możliwości aranżacji – zawsze wymaga starannego zaplanowania przestrzeni. Kilka kwestii – jak wynika z wieloletnich doświadczeń naszych pracowników – wymaga szczególnej uwagi. Co warto przemyśleć przez zaprojektowaniem domku letniskowego, jeśli nie jest on oparty na wzorze architekta, a własnej koncepcji?

Ważne jest m.in. usytuowanie okien i drzwi – te pierwsze powinny wychodzić na słońce tak, aby zadbać o ciepło oraz odpowiednie doświetlenie wnętrza. Nie należy obawiać się nadmiernego efektu i tego, że np. latem dojdzie do przegrzania środka pomieszczenia. Domy z drewna z założenia są świetnie dostosowane do tego, by zapewniać przyjemny chłód od maja po wczesną jesień. Stosowana – np. przez Edmar – izolacja dodatkowo wspomaga przyjemne uczucie ochłodzenia po wejściu do środka, a również zapewniane przez nas okiennice sprawiają, że bezproblemowo można ograniczyć dostęp światła dziennego, jeśli tylko jest taka potrzeba. 

Duże znaczenie projektowe dotyczy ulokowania drzwi w domku letniskowym. Warto pamiętać, że na działce życie toczy się głównie na zewnątrz, a drzwi wejściowe do środka tworzą naturalne przedłużenie obu przestrzeni. W efekcie powinny być ulokowane tak, by dostęp do środka był ułatwiony i szybki – błędem jest np. wstawianie drzwi domu letniskowego z tyłu budynku. 

Taras – kluczowa część domków letniskowych

Od lat szczególne znaczenie dla klientów Edmaru odgrywa zaprojektowanie i funkcjonalność tarasu. Drewniane domy letniskowe z wysuniętym, przedłużonym zadaszeniem zapewniają szczególny efekt wygody, intymności, komfortu. Z jednej strony taras pozwala być na zewnątrz i obcować z naturą, obserwować np. bawiące się niedaleko dzieci. Z drugiej – jego zadaszenie i np. staranna zabudowa boków w formie pergoli dla pnączy daje poczucie przytulności i szczególne walory estetyczne. Stąd ważne jest przemyślenie np. rozmiarów tarasu. Dość powszechną sytuacją jest np. decyzja o zmniejszeniu rozmiarów samego domku letniskowego na rzecz większej przestrzeni tarasowej, która – co naturalne – staje się swoistym letnim salonem właścicieli nieruchomości. 

Wyposażenie wnętrza domku z drewna

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, drewniany dom na działkę niczym nie musi różnić się pod względem funkcjonalności od typowych, murowanych. Świetna jakość konstrukcji pozwala na dowolny podział wewnętrznych pokoi i innych pomieszczeń. W ten sposób letniskowe domy z drewna mogą być wyposażane w łazienki z pełnym węzłem sanitarnym – od toalety po prysznic czy wannę. Ważne, by podział pomieszczeń oraz lokalizacja przyłączy była ustalona jeszcze na etapie przedprodukcyjnym. Dzięki temu można estetycznie rozprowadzić wszystkie elementy – od kanalizacji po elektrykę – tak, by ostatecznie dom podczas odbioru był wyposażony zgodnie z założeniami inwestorów.